Hikayem

MuratAkbiyik-khas12 Mart 1984 tarihinde, serhat şehri Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde, ev hanımı Emine Hanım’ın ve dönemin berberi şimdinin çiftçi emeklisi Sedat Bey’in oğulları olarak doğdum. Ebeveynlerim karar veremeyince adımı amcam koymuş; tabii kendi adını vererek: Murat. Amcam o zamanlar da İstanbul’da yaşadığından olsa gerek, adımı koyarken kulağıma şöyle demiş: “Doğduğun yer (Uzunköprü) gibi senin de ömrün uzuun olsun! İnanıyorum ki sen de, Murat Han’ın oğlu Fatih gibi Edirne’den çıkıp İstanbul’u fethedeceksin…” Fethi kısmen gerçekleştirdim sayılır, çünkü yıllardır İstanbulluyum. Evliyim ve Güngören’de ikamet ediyorum.

Ailem Uzunköprü’nün şirin bir kasabası olan Çöpköy’de yaşıyor. Ben de ilkokulu orada okudum. Anaokulu ile beraber 6 yılın ardından, köydeki diğer arkadaşlarımdan farklı olarak Uzunköprü Gazi Turhanbey Ortaokulu’na gittim. 3 yıl sonraki önemli dönemeçte sağlık ve eğitim sektörü arasında tercih yapmak durumunda kalarak, Uzunköprü Sağlık Meslek Lisesi’ni ilk sıralarda kazanmış olmama rağmen henüz 14 yaşında ailemden uzaklarda yaşamayı göze alarak, ülkemizin ilk köy enstitülerinden olan Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi’ne gittim. Burada 4 yıl yatılı olarak okudum. Başarılı lise yıllarımın özellikle sosyal liderlik konusunda bana çok şey kattığını düşünüyorum. Ülkemizde kurulan ilk eğitim yuvalarından biri olmasıyla gurur duyduğum “Kepirtepe”den 2002 yılında Yabancı Dil bölümü öğrencisi olarak mezun oldum. ÖSS’de dil puanında Türkiye 66.sı olarak Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü kazandım.

Beş yıllık Boğaziçi Üniversitesi eğitimimin ardından Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler Bölümü Önlisans ve İşletme Lisans programlarını tamamladım. 2012-2013 yıllarında da Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans Programı’nı tamamladım. Kendimi gerek eğitim-öğretim, gerek sosyal gelişim, gerekse de iş deneyimleri açısından gayet iyi bir noktada görüyorum. Stajyer öğretmenliğimi Doğuş Okulları’nda tamamladıktan sonra mezuniyet sonrası, New York Alfred Üniversitesi İstanbul Kampüsü’nün İngilizce Hazırlık Birimi’nde okutman olarak 2 yıl görev yaptım. 2009-2010 döneminde, İngilizce Öğretmeni Yedek Subay olarak İzmir’deki Maltepe Askeri Lisesi’nde askerlik görevimi tamamladım. İstanbul’a geri döndüğümde, 2010 Eylül’de Kadir Has Üniversitesi’nde İngilizce Okutmanı olarak görev yapmaya başladım. Üniversitenin Selimpaşa ve Cibali’deki kampüslerinde de görev yapmakla birlikte aslen Bahçelievler Kampüsü’ndeki Hazırlık Okulu’nda İngilizce Okutmanı ve son 7 yıldır da Sosyal Medya Koordinatörü olarak görev yapmaktayım.

Öğretmenlikte 10’uncu yılım. İş alanımda ve disiplinler arası çalışmalarda sağladığım akademik istikrar ve tatmin edici başarı elbette önemli. Fakat ben kendimi en çok sosyal açıdan özel hissediyorum. Bu yüzden kendimi “bir öğretmenden fazlası” diye tanıtabilirim. Geride kalan yıllar boyunca gerek lise ve üniversite öğrencisi olarak, gerek de bilinçli bir vatandaş olarak topluma ve kendime yararlı etkinliklerde bulunmaya çalıştım hep. Boğaziçi Üniversitesi’nin yurtlarında kat sorumlusu olarak idari yardımcılık yaparak, NATO Zirvesi başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyonda çalışarak, çeşitli eğitim çalışmaları yürüterek, 2 yıl süreyle Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde öğrenci asistanlığı yaparak, İngilizce Öğretmenliği öğrencileri olarak 3 yıl boyunca tiyatro oyunları sergileyerek, özel ve devlet okullarında stajlar yaparak hem iş, hem sosyal, hem de akademik anlamda kendimi geliştirdim. 2005-2006 yıllarında yönetim kurulu başkanı olduğum Eğitim ve Araştırma Kulübü’nde Personel Çocukları Eğitim Projesi, Çocuk Sanat Bayramı, Sevimli Bilimler, Boğaziçi Eğitim Günleri, Dil Çalışmaları gibi alanında ilk ve öncü olan birçok çalışmanın başlatıcısı ve/ya yöneticisi oldum. 2006 yılında Euromedist Avrupa-Akdeniz Gençlik Derneği’nin kurucu başkan yardımcı olarak 2 yıl kadar aktif çalışmalar, uluslararası projeler yürüttükten sonra Nisan 2008’de YOUTHART Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Girişimi’ni kuran ekibe önderlik ettim. Türkiye’nin birçok farklı bölgelerinde ve Malezya, Endonezya, Filipinler, Singapur, Tayland, Slovakya, Macaristan, Ukrayna, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Fransa, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Makedonya, Karadağ, Kuzey Kıbrıs, Portekiz, İspanya, Sırbistan, Bosna-Hersek, Letonya, Estonya, Malta, Almanya, Vatikan, İtalya, Arnavutluk, İsrail, Belçika, Lüksemburg, Güney Kıbrıs, Yunanistan, Norveç, Ürdün olmak üzere 36 ülkede bulundum. Şahsî imkanlarımla yaptığım seyahatlerin yanısıra, özellikle Avrupa Birliği programlarının kültürel temaları ile farklı deneyimler edindiğim AB Eğitim ve Gençlik Programları, kısaca Erasmus+ ile daha geniş kitlelerle paylaşabilmek için birçok yerel ve uluslararası proje yürüttüm, seyahatler gerçekleştirdim. Gençlik alanındaki aktif çalışmalarıma yoğunlukla kurucu başkanı olduğum YOUTHART Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği bünyesinde 9 yıl boyunca devam ettim. Üyesi olduğum çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşunda da aktif görevler alarak sosyal ve sivil toplum faaliyetlerimi sürdürmekteyim.

Çalışmalarımı STK Master bünyesinde sosyal sorumluluk bilinciyle gönüllü olarak proje danışmanı sıfatıyla sürdürürken, Uzunköprü Çöpköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kepirtepeliler Eğitim Vakfı, BUMED Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği ve Medya Okuryazarlığı Derneği’nde de aktif sivil toplum çalışmalarına devam ediyorum. Akademik çalışmalarımda dijital öğrenme, e-öğrenme, yetişkinler için dil eğitimi alanlarına odaklanıyorum; gençlik, eğitim, medya ve stk yönetimi konularında projeler üzerinde çalışıyorum. Bu bağlamda en son adımları 2018 yılı sonlarında iki yeni derneğin kurucu üyesi olarak attım: Sivil Toplum Çatısı Derneği ve iFLED Uluslararası Yabancı Dil Eğitimcileri Derneği.

Farklı kültürlerin bir arada barış içerisinde yaşaması gerçeğini benimsemiş, Atatürk’ün tarif ettiği Türk milliyetçisi bir genç olarak yürüttüğüm gönüllü ve profesyonel çalışmaların hem kişisel hem de toplumsal fayda sağladığına inanıyorum. 2023 Türkiye’sinin en büyük ülküsü olan “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” hedefini adeta reddedercesine dünya ve hatta ülke barışının pamuk ipliğine bağlı olduğu günümüzde, fiilen mensubu olduğum eğitim dünyasında, yerel ve uluslararası çalışmalarda ve özellikle de sosyal temalı projelerde bu güne kadar olduğundan daha etkin bir rol üstlenerek umulan mutlu dünyayı oluşturabilmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya hazır, hayatla barışık, neşeli ve kendini ifade edebilen bir bireyim.

 

Videolarımı izleyerek de beni tanıyabilirsiniz.
Liste için tıklayınız.

Bir cevap yazın