Çöpköy

Çöpköy’ün Tarihi

Çöpköy, Uzunköprü ilçe merkezine 12 km (yaklaşık 15 dk), Edirne merkeze 72 km (yaklaşık 1 saat) mesafededir ve Edirne – Tekirdağ – Kırklareli il sınırlarının birleştiği uç kısımda yer almaktadır. Yunanistan sınırına da kuş uçuşu yaklaşık 20 km mesafede, Edirne’nin göbeğinde konumlanmıştır. Çöpköy’ün tarihi, Osman Devleti’nin Rumeli ve Balkanlar’a yoğun seferler yaptığı ve Trakya’yı yeniden şekillendirdiği 14’üncü yüzyılın sonlarına, yoğun olarak da 1400’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Nitekim, Çöpköy’ün “kasabası” olan Uzunköprü Sultan II.Murat’ın emriyle Rumeli yakasında kurulan ilk Türk şehridir.

Çöpköy’ün Adı

Bazen Manisa’nın Sarıgöl ilçesine bağlı Çöpköy ile de karıştırılan Çöpköy’ün ismiyle ilgili birkaç rivayet vardır. Birincisi; coğrafi olarak stratejik bir kavşak noktasında yer aldığı için eski zamanlardan beri göç eden insanların kesişim noktası olmuştur ve insanlar nereye gideceklerini, nerede ikamet edeceklerini Çöpköy’de çöp çekerek kararlaştırırlarmıştır. Bu şekilde köyün adı “çöp çekilen yer” olarak Çöpköy olarak kalmıştır. Çöpköy’ün civardaki 15’e yakın köye doğrudan yolunun olması ve Uzunköprü – Hayrabolu arasında önemli bir kavşak olması bu isim hikayesini mantıklı kılmaktadır. Nitekim, Çöpköy Belediyesi’nin ve Çöpköylüler Derneği‘nin logoları da bu hikayeden esinlenerek tasarlanmıştır.

Hikayesi güçlü olan bir diğer rivayete ise, Çöpköy ismini şu şekilde almıştır: Osmanlı Devleti’nin Rumeli’de egemenliğini perçinleştirdiği yıllarda, Edirne başkent iken, o zamanki adı “Cisr-i Ergene” olan Uzunköprü’nün adını aldığı “dünyanın en uzun taş köprüsü” olma niteliği olan ve UNESCO geçici kültürel miras listesinde yer alan 174 kemerli ve 1293 metre uzunluğundaki tarihi köprünün inşaatı 16 yıl gibi uzun bir süre almıştır. İnşaatın temelini tutturmakda zorlanan ustalar büyük sıkıntı yaşayınca, birçok devlet yöneticisi gibi dönemin Padişahı II. Murat da Edirne’den kalkıp Uzunköprü’ye gelmiş, inşaatı ziyaret etmiş ve ustalarla bir toplantılar yapmıştır. Bu ziyaretlerden birinde padişah o gün Uzunköprü’de kalmıştır ve ertesi gün ava çıkmak istemiştir. Kıyafetlerini giymiş ve yanındakilerle birlikte Çöpköy’ün bayırlarına doğru ava çıkmışlardır. Av için araziye açılan padişah ve ekibi, Kırkkavak Köyü’nün doğu yönünden avcılık gereği av takımları halinde dağılarak fundalık ve susuz vadilerden ilerlemiş, Beykonak Köyü’nün Süleymaniye Tepesi’nden salınarak Çöpköy’e varmıştır. Köye girince soğuk birer tas ayran ikram edilmesini isteyen avcılara köy ahalisi bir küp ayranı taslarla ikram etmek üzere hazırlamıştır. Köydeki ahali tam ayran taslarını ikram ederken avcılardan bazılarının oldukça yorgun ve terli olduğunu görmüştür. O sırada hemen evin damından kibrit çöpü büyüklüğünde saman çöpü koparak tasların içine koymuştur. Padişah ve avcı ekibi tasların içindeki saman çöpünde dolayı ayranı üfleyerek, yavaş yavaş içmişlerdir. Vardır bir hikmeti deyip misafirlik adabı ile bir şey demeden, teşekkür edip Uzunköprü’ye, oradan Edirne’ye dönmüşlerdir. Aylar sonra bile ayran taslarındaki saman çöpü padişahın aklını kurcalamaya devam etmiştir ve adamlarını göndererek kendilerine ayran ikram eden ev sahibini saraya getirmelerini istemiştir. Padişah, saraya gelen ev sahibine soruyu yöneltmiştir: “Hatırlamışsındır, zamanla sizin ikram ettiğiniz soğuk ayrandan birer tas içmiştik. Ama tasların içinde saman çöpü vardı. Bunun bir hikmeti var mıdır, nedendir?” Ev sahibi padişaha şu cevabı vermiştir:

“Padişahım, sizler avdan geliyordunuz, yorgundunuz, hatta terliydiniz. İkram ettiğimiz ayran çok soğuktu. Hızlı içseniz maazallah hasta olabilirdiniz. Biz de ayranları yavaş için, soğuğu sizi hasta etmesin diye tasların içine saman çöpü attık.” Ev sahibinin ince düşüncesini anlayan padişah kendisine bir kez daha teşekkür etmiştir ve bir kese altınla mükafatlandırmıştır ve eklemiştir: “Bundan sonra sizin köyün adı Çöpköy olsun”.

İşte, şirin köyümüz Çöpköy’ün sıradışı ismi işte bu şekilde belirlenmiştir. Hikayelerden hangisine isterseniz inanabilirsiniz…

Çöpköy’ün İdari Yapısı

1950’lerde Edirne’nin önemli nahiyelerinden biri olan Çöpköy, etrafındaki 16 köyün bağlı olduğu yerel idare merkezi olarak gelişmiştir. O dönemde nahiyede mahkeme dahil birçok mülki idare hizmeti verilmekte olduğu ve stratejik bir yerleşim yeri olduğu, günümüzde de aktif olarak kullanılmakta olan nahiye hizmet binasından da anlaşılmaktadır. 1963 yerel seçimlerinde ilk belediye başkanını seçen Çöpköy, en son 2004 yerel seçimlerinde belediye başkanını seçmiştir. 06.03.2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı “Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”a göre, nüfusu 2.000’in altında kalan Çöpköy Belediyesi’nin tüzel kişiliği, ilk genel mahalli idareler seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılarak köye dönüştürülmüştür. Ancak, dönemin belediye yönetimi, Çöpköy’ün bağlı olduğu il veya ilçe belediyesine mahalle olarak katılma talebinde bulunmuştur. Çöpköy, aradaki 12 kilometrelik mesafeye rağmen, Atatürk, İnönü ve Fevzi Çakmak olmak üzere 3 mahalle birleştirilerek Çöpköy Mahallesi olarak Uzunköprü’ye bağlanmıştır. Belediye olduğu dönemlerdeki başkanları da şöyle sıralayabiliriz: 2004: İzzet Topçu (DYP); 1999: Ramiz Özgen (CHP); 1994: Ramiz Özgen (CHP); 1989: Ethem Çolak (DYP); 1984: Fehmi Aydın (ANAP); 1977: Naci Atalay (CHP); 1968: Naci Atalay (CHP); 1963: Naci Atalay (CHP).

Günümüzdeki Uzunköprü’nün mahallesi olduğu için, 2014 yerel seçimlerinde seçilen Kayahan Çolak muhtar olarak görev yapmaktadır.

Çöpköy’ün Coğrafyası, Demografisi ve Günlük Hayatı

Çöpköy, Edirne’nin en yüksek noktalarından olan Süleymaniye Tepesi’nin ve Kale Bayırı’nın eteklerinde, ovalık bir bölgede yerleşmiştir. Kale Bayırı sırtlarından doğan ve Uzunköprü’de Ergene Nehri ile birleşen genişçe bir dere Çöpköy’ün kenarından geçmektedir. Çöpköy’de istihdam büyük oranda tarıma ve kısmen hizmet sektörüne ve yarı sanayi üretimine dayalıdır. Yer yer sulu tarım yapılsa da Çöpköy tarımı daha ziyade buğday ve ayçiçek gibi kuru tarım ürünlerine dayanmaktadır. Pancar, mısır, kanola, süpürge, arpa ve susam da yetiştirilmektedir. Bağ-bahçe konusunda ezelden beri iyi bir noktada olan Çöpköy bölgede şeftali, elma, kiraz ve çileğiyle meşhurdur. Özellikle 15 yıldır faaliyet gösteren tekstil işletmesi de Çöpköy ve civar köylerden yaklaşık 200 kişiyi istihdam etmektedir. Günümüzde yaklaşık 1.200 nüfusu olan Çöpköy, özellikle 1990’larda İstanbul, Çerkezköy ve Çorlu’ya yoğun bir iş göçü vermiştir.

Yıllara göre nüfus dağılımı şu şekilde kaydedilmiştir:

Nüfus Dağılımı
Yıl Toplam
2015 1184
2000 1757
1997 1879
1990 2022
1985 2144
1980 2073
1970 2016
1965 2138
1960 2137

8 yıllık zorunlu eğitime geçilen 1997 yılına kadar Çöpköy’de ilkokul ve ortaokul binaları ayrıydı. Çöpköy Merkez İlkokulu Atatürk Mahallesi’ndeydi. Bu bina 2000 yılında yıkılmış, yerine inşaa edilen çok amaçlı tesis de tekstil fabrikası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çöpköy Ortaokulu ise İnönü Mahallesi’ndedir ve taşımalı eğitim uygulamasıyla civar köylerden de çocuklara ilk ve orta seviyede (4+4 yıl) eğitim vermeye devam etmektedir.

Günümüzde Çöpköy’de PTT, Tarım Kredi Kooperatifi, 2 adet ekmek fırını, 1 market, 10’a yakın bakkal dükkanı, 10’un üzerinden kıraathane, tarım ve otomative yönelik sanayi işlerinin yapıldığı kobi işletmeleri, sağlık ocağı, bin kişilik cami, belediye ek hizmet binası gibi olanaklar mevcuttur. Her Çarşamba Çöpköy pazarı kurulmaktadır. Ayrıca, Çöpköylüler Derneği tarafından yaz sonunda Çöpköy Hasat Şenliği düzenlenmektedir.

Çöpköy’e ulaşım günümüzde daha ziyade Uzunköprü üzerinden sağlanmaktadır. Alternatif olarak Hayrabolu-Alpullu-Lüleburgaz ya da Pehlivanköy-Babaeski yolları da yoğun olarak kullanılabilir. Tekirdağ yönüne en elverişli yol Hayrabolu üzerinden olmakla birlikte bayır köylerinden kestirme şekilde de ulaşım sağlanabilir. Gelibolu yönüne de en uygun yol Uzunköprü-Keşan hattıdır, ancak yine alternatif köy bağlantı yolları mevcuttur. Köy içinde tüm ana cadde ve sokaklar asfalt döşeli ya da parke taşı ile kaplıdır. Zaman zaman yoğun yağmur yağışlarına yenik düşse de iyi çalışan bir kanalizasyon altyapısı vardır. Çöpköy, etrafı yüksekçe tepelerden oluşan bir ovalık olduğu için, sadece köyün kenarında vericileri bulunan Turkcell ve Vodafone hatları çekmekte, Avea ve diğer hatlar köy içinde çekmemekte, ancak yüksek tepelerde çekmektedir.

Coğrafi olarak önemli bir kesişim noktasında bulunan Çöpköy, nahiye olduğu dönemde aşağıdaki 16 köye hizmet veren idare merkeziydi:

 1. Danişment
 2. Beykonak
 3. Başağıl (Küçük Mandıra)
 4. Bayramlı
 5. Ömerbey
 6. Karapürçek
 7. Yağmurca (Kestanbolu)
 8. Muhacırkadı
 9. Sazlımalkoç
 10. Sultanşah
 11. Elmalı
 12. Sipahi
 13. Bıldırköy
 14. Gazimehmet
 15. Turnacı
 16. Övenler

Derleyen ve Düzenleyen: Murat Akbıyık

İletişim: 0536 717 0451 murat_akbiyik@yahoo.com İstanbul

Kaynaklar: